Scandic lanserar ”sideorders” – ett utmärkt sätt att öka kreativiteten och lekfullheten på inbokade möten och konferenser.
– Lek främjar kreativitet, engagemang och inlärning, säger Samuel West, kreativitetsforskare vid Lunds universitet, som just nu håller på med forskning kring just lekfulla arbetsmöten och hur detta påverkar kreativiteten.
I Scandic sideorders finns en hel meny med möjliga tillägg som går att beställa i samband med bokningen. Här finns till exempel möjlighet att lyfta in en hink lego eller modellera. Ett antal Fatboys för skönare funderingar, samt fotbolls- eller hockeyspel för att locka fram lite tävlingsnerver och förhoppningsvis många skratt.
– Genom att infoga oväntade grepp mitt,under eller i anslutning till mötet, ökar effektiviteten och med arbetarna och hela företaget får mer ut av den tid man avsatt, säger Thomas Fankl, mat- och dryckesansvarig på Scandic.
I sideorders plusmeny finns även större aktiviteter. Till exempel en egen hejarklack – garanterat en annorlunda start på konferensen eller ett välkommet avbrott mitt i. Det finns även möjlighet att spendera en stund i ett bollhav – passar utmärkt efter lunchen innan eftermiddagspasset börjar.