Oliver Ingrosso öppnar Ollis Deli

Maten på Ollis Deli bygger vidare på Ollis omtyckta focacciamacka. Menyn rymmer allt från klassiska varianter med tomatsås och mozzarella till mer oväntade kombinationer.
Maten på Ollis Deli bygger vidare på Ollis omtyckta focacciamacka. Menyn rymmer allt från klassiska varianter med tomatsås och mozzarella till mer oväntade kombinationer.

I maj öppnar Ollis Deli i Humlegården på Östermalm i Stockholm. Det är en ny italiensk restaurang signerad Oliver Ingrossom, där han hämtat inspiration från barndomens panzerotti, florentinska focaccerior och söndagar i italienska småstäder.

– Jag ville skapa ett ställe jag själv saknat i Stockholm. Något som påminner om de små delis i Italien jag brukade besöka som barn. Där det luktade friterad panzerotti, serverades vin i plastmugg och de vuxna satt och drack en enkel birra i eftermiddagssolen, säger Oliver Ingrosso, krögare för Ollis Deli.

Oliver Ingrosso, känd både som DJ och krögare, har länge rört sig mellan musikens och matens värld. Med italienskt påbrå, kokböcker i bagaget och succén Olli, lanserar han nu ett mer lättillgängligt koncept. Ett ställe de gästerna ska vilja komma till när som helst – för en snabb focaccia på språng, en långlunch i solen, en svalkande sommardrink eller dejten.

Maten på Ollis Deli
Matkonceptet bygger vidare på Ollis omtyckta focacciamacka. Menyn rymmer allt från klassiska varianter med tomatsås och mozzarella till mer oväntade kombinationer som skagenröra. Här finns även panzerotti, en barndomsfavorit hos Oliver samt lasagne och melanzane. Avsluta sött med Nonnas Pettole eller Zoe’s saffransbollar. Råvarorna kommer från Fior di Latte som är specialister på italienska delikatesser.

Dryckesmenyn speglar ställets avslappnade identitet med vin på tapp, somriga drinkar, italiensk läsk från Mino samt en ljus lager från Olivers farföräldrars hemstad.

Stämningen? Skön och avslappnad miljö med soft musik i parken, mer Florens söndag än fredag på Stureplan. Här står italienska delikatesser, dryck och känsla i fokus snarare än klassisk á la carte.

– Tänk mindre vit duk och mer att det ska vara lätt att bara glida in, äta gott och hänga kvar, säger Oliver.

Ollis Deli är inte en utveckling av Olli, det är ett vidarespin med egen personlighet. Visionen har varit klar länge, med röda och vita toner, inspiration från All’Antico Vinaio och med målet att visa upp en annan sida av Italien – en som Oliver tycker saknas i Sverige.

Ollis Deli öppnar den 9 maj i Humlan på Humlegårdsgatan 24. Öppettiderna är lunch till sen kväll varje dag.

Läs också