I slutet av mars öppnar restaurang Johanna på sjunde våningen på Södra Hamngatan 49 i Göteborg. Där kommer gästerna mötas av ett varmt och inbjudande steakhouse, med grillen i centrum och en bar som ska sätta tonen för hela rummet.
På platsen där Leif Mannerström och Crister Svantesson en gång öppnade den klassiska krogen Johanna, skrivs nu ett helt nytt kapitel. Mycket skiljer sig åt, men inte allt.
– En bra krog handlar om råvaran och hantverket och det gläder mig att Johanna återigen blir en plats där maten får stå i centrum. Jag föreslog själv att man skulle använda namnet Johanna, det är fantastiskt roligt att vårt arv får leva vidare på ett helt nytt sätt, säger Leif Mannerström.
Nya Johanna blir alltså ett inbjudande steakhouse, och med utsikt över takåsarna kommer gästerna att kunna äta kött, fisk, grönt och skaldjur grillat över öppen eld. För köksmästare Alexander Stärnerz var det just grillen som gjorde det till en självklarhet att ta sig an köket på Johanna:
– Grillen är det dunkande hjärtat i restaurangen. Johanna ska vara en plats med puls och värme, dit man gärna kommer tillbaka för maten, stämningen och utsikten. Vi kommer att laga mat ordentligt, med bra råvaror och med omtanke om varje gäst, så hoppas vi att vi kan sätta adressen på krogkartan igen.säger Alexander Stärnerz.
Baren kommer att ha särskilt fokus på Martinis – självklart i klassisk tappning men också i nya, egna versioner. Johanna är också lika mycket bar som restaurang, med sina 80 platser i matsalen och 40 i baren. Det ska helt enkelt kännas lika naturligt att slå sig ner för en Vesper Martini, som att beställa något från grillen och stanna hela kvällen.
Restaurangens inredning
Inredningen går i mörkt trä och mjuka material. Ett öppet kök, specialritade möbler och utsikt över stadens takåsar från varje del av lokalen. Med sin vin-vind, flera chambre separéer och en terrass som öppnar till senvåren så är målet att gästerna hitta nya favoritdelar av Johanna vid varje besök, året om.
Restaurangchef blir Joey Thelin och matsalsansvarig Nora Juraskovic.
– Johanna ska vara en plats för gamla stammisar och nya nyfikna – en krog man kan lita på. Du ska kunna komma upp för ett glas utan att planera i förväg – och lika gärna boka en middag och göra en helkväll av det. Det ska kännas levande, men aldrig krångligt. För affärsmöten, dejter, firanden och helt vanliga tisdagar, säger Joey Thelin
Johanna öppnar den 24 mars på Södra Hamngatan 49, med egen ingång från gatan.


Alexander Stärnerz
Alexander Stärnerz har bakgrund på Grand Hotel Marstrand, Fiskekrogen och de klassiska Stockholmskrogarna AG och Rolfs Kök, men har också drivit restauranger i Göteborg och Verbier.
Joey Thelin
Joey Thelin har arbetat på flera av Göteborgs mest namnkunniga krogar, däribland SK Mat & Människor, Heaven 23, Sjömagasinet och Fiskekrogen. Nora Juraskovic
Nora Juraskovic är utbildad sommelier, och har bland annat arbetat på Dicksonska Palatset, som hovmästare på Heaven 23 och driftchef på Basque.