SIA Glass i Slöinge och gör en serie med små portionsbägare speciellt framtagen för den offentliga sektorn. De tre bägarna, 90 ml vardera, är fyllda med svensk gräddglass. En av nyheterna, Vanilla, vaniljgräddglass med kakaorippel, sticker ut lite extra, då den är producerad utan vanligt socker. Istället har extrakt av stevia använts som sötningsmedel. Målgruppen för bägaren Vanilla är främst diabetiker.
Stevia utvinns av Stevia rebaudiana bertoni, en växt som kan användas som ett sötningsmedel med naturligt ursprung som varken innehåller kalorier eller påverkar tänderna.
– Vi vet att det finns en efterfrågan på den här sortens produkter, däremot tror vi att försäljningen blir begränsad, så för att få ekonomi i detta har vi valt ett utvecklings- och produktionssamarbete med Engelholms Glass. På så vis kan vi optimera våra produktionsresurser, säger Rolf Frid, vd för SIA Glass.
www.siaglass.se
Läs också
Produktnyheter
Nespresso återlanserar Pumpkin Spice
"Med våra höstsmaker och nya tillbehör fortsätter vi att skapa fler möjligheter att utforska oc...
Produktnyheter
ESS Group lanserar Boe Leisure – sängkläder som gästerna kan köpa
"Våra gäster har frågat efter det här i åratal"
Produktnyheter
Max lanserar Cheese Dunk