Goda möten i fokus

Skåvsjöholm Konferens Easyfairs Möten & Events som hölls på Kistamässan den 14-15 mars blev en lyckad tillställning. Över 200 utställare visade upp det bästa inom möten och konferens med en mängd spännande upplevelser att inspireras av. På seminariescenen var det kändistätt med dragplåster som Mia Törnblom, Ola Skinnarmo, Linda Lampenius, Janne Schaffer och Bert Karlsson.
Inspiratören Michael Södermalm delade med sig av sina erfarenheter inom ledarskap och arbetsglädje. Han bjöd på samma varma och underhållande föredrag som under mässan Konfex & Events i hemstaden Göteborg den 8-9 februari.
Bilden visar Skåvsjöholm Konferens som hade dukat vackert och visade en restaurang med första parkett vid Skåvsjöholmssundet. Maten och miljön i restaurangen är i fokus på Skåvsjöholm som ligger 25 minuter från Stockholm city. Destination Gotland lockade med solstolar och sand för den som ville få rätta känslan mellan tårna. Skytteholm hade fixat en sittvänlig brygga och vajande vass och i Djurönäsets monter bjöds det på hembakat surdegsbröd med olivpesto och vackra skärgårdsmotiv.
Puls, som står för personliga upplevelser & lärorika strapatser fanns en mängd teambuilding-tävlingar och aktiviteter. Allt ifrån lådbilsbygge och isskulptering till puls camp på höghöjdsbana. Företaget finns i Bålsta, men öppnar också i Funäsdalen. Hos Utsikten Meetings bjöd ett par paljettprydda tjejer på drinkar för att fira öppnandet av en ny bar och i montern fick gästerna prova musikaktiviteten Gameshow.
I western-inspirerade Wik Towns monter fanns både skjutbana och bar med westernsadlar på barstolarna. På Wik Town i Upplands-Väsby finns udda aktiviteter som felstyrd gocart, segway hunting och stridsvangnskörning.

Läs också