Flavours of Greece: 82 grekiska mat- och dryckesproducenter samlas i Stockholm

Flavours of Greece arrangeras den 5 november i Stockholm.
Flavours of Greece arrangeras den 5 november i Stockholm.

Den 5 november samlas 82 mat- och dryckesproducenter från sex grekiska regioner i Stockholm för eventet Flavours of Greece. Under en dag får den svenska livsmedelsbranschen möjlighet att upptäcka bredden i dagens grekiska matlandskap, smaka på regionala specialiteter och möta producenterna bakom dem.

Eventet Flavours of Greece är startskottet för en månad fylld av grekiska smaker på restauranger, i butiker och på Sthlm Food & Wine i Stockholm.

Med Flavours of Greece vill RECO visa upp en bredare och mer samtida bild av det grekiska matlandet och introducera nya smaker och produkter på den svenska marknaden.

Tradition och innovation möts hos de över 60 grekiska matproducenterna som visar upp en stor bredd av produkter. Här finns allt från prisbelönta extra jungfruolivoljor, Kalamataoliver med skyddad ursprungsbeteckning, Chalkidikioliver, stora vita bönor från Prespes, svarta belygaliknande linser och ris från Chalastra till mer oväntade delikatesser som rökta snigelfiléer med rödbeta, valnötsbaklava, tryffelkakor och lavendelchoklad.

Bland produkterna finns också kretensisk timjan-, ek- och barrträdshonung,  kumquatmarmelad, fikonsirap och mandelpraliner med timjanhonung och johannesbröd.
Därtill presenteras nya smakupplevelser och moderna produktformat som ekologiskt mousserande te med 40 örter, iste med matcha och yuzu samt ugnsbakade chips med olivolja.

Det händer mycket på den grekiska matscenen just nu där en ny generation kockar förnyar klassiska rätter.

– Det finns en enorm bredd i den grekiska matkulturen som många utanför Grekland ännu inte har upptäckt. Varje region har sina råvaror, traditioner och producenter, samtidigt som det händer mycket på den grekiska matscenen just nu där en ny generation kockar förnyar klassiska rätter. Med Flavours of Greece vill vi ge den svenska livsmedelsbranschen möjlighet att upptäcka den sidan av Grekland och möta människorna bakom produkterna, säger Antonis Sioulis, Managing Director, RECO

En månad av grekiska smaker i Stockholm

Flavours of Greece blir startskottet för Stockholm Greek Month, som under november lyfter grekisk mat och dryck på restauranger och i butiker runt om i Stockholm.. Produkter och smaker från de sex regionerna kommer bland annat att presenteras i 12 dagligvarubutiker i Stockholm. Samtidigt deltar 12 restauranger i ett rullande restaurangprogram där menyer och rätter inspireras av de olika regionerna.

Den 6–7 november fortsätter satsningen på Sthlm Food & Wine på Stockholmsmässan. I en grekisk nationell paviljong kan besökare upptäcka och provsmaka produkter från samtliga sex regioner.

Aktiviteterna ger både den svenska livsmedelsbranschen och konsumenterna möjlighet att upptäcka en större del av det grekiska matlandet – bortom de redan välkända klassikerna.

En mötesplats för grekiska producenter och svensk livsmedelsbransch

Flavours of Greece samlar 82 producenter från Kreta, Centrala Makedonien, Västra Makedonien, Epirus, Norra Egeiska öarna och Joniska öarna. Av dessa är 68 matproducenter och 14 producenter inom vin och dryck.

Bland utställarna finns både familjeföretag och småskaliga producenter samt större aktörer med kapacitet för export, produktutveckling och private label. För svenska branschaktörer blir dagen därmed en möjlighet att på en och samma plats utforska vad sex olika grekiska matregioner har att erbjuda.

När: 5 november 2026, kl. 10.00–17.00
Cocktailmiddag och nätverkande kl. 17.30–20.30

Var: Finlandshuset, Snickarbacken 4, Norrmalm, Stockholm

För vem: Inköpare inom dagligvaruhandel och foodservice, importörer, distributörer, restaurangaktörer och andra beslutsfattare inom svensk livsmedelsbransch.

Anmälan: Kontakta Pelle Schaffer [email protected] eller Anna Ringborg [email protected]

Flavours of Greece

Läs också