Snart blir det möjligt att spela boule mitt i Stockholms city. Stockholms mest centrala boulebanor öppnar terrassen vid Hötorgsskraporna.
På ett tak vid Hitech Building, mitt i Stockholm city, färdigställls just nu tio boulebanor med bar och uteservering.
Anläggningen, som öppnar den 15 maj, är ett samarbete mellan Boulebar ochSummit.
– Det är ett perfekt sätt att använda en utomhusyta precis utanför vår konferensanläggning. Boulebar gör roliga saker och är oerhört engagerat kring boule, mat och dryck, säger Patrik Åström, vd för Summit.
Henrik Kruse, vd och grundare av Boulebar Sverige AB, berättar att han och Patrik Åström av en slump kom på att det skulle passa med boule på Hötorgsterrassen.
– Vi tog en fika när Patrik sa att vi borde köra boule här ute och pekade på tomma grusytor mellan skraporna. Jag nappade direkt. Det är otroligt att inget tidigare har hänt på en plats som är så central och häftig, säger Henrik Kruse.
Parterna börjar med event för företag och slutna sällskap, men blir det en succé fortsätter diskussionerna med fastighetsägaren Vasakronan om att även öppna för allmänheten.
www.boulebar.se
www.summit.se