Cupcake STHLM expanderar och öppnar sin andra butik i Stockholms innerstad. Den 16 augusti 2011 slogs portarna upp till den nya butiken i Gallerian Skrapan på Södemalm.
– Det känns otroligt roligt att öppna vår andra cupcakebutik bara ett år efter den första butiken på St Eriksplan. I våra butiker blandar vi amerikanska cupcakes med svenska traditioner och nytt för i år är att vi kommer att byta våra cupcakes efter säsong. Målet är att ge besökarna en smakupplevelse utöver det vanliga, säger Mikael Ingeltun.
Cupcake STHLM öppnade på S:t Eriksplan i augusti 2010 och har sedan dess sålt Cupcakes till både företag och events som Nobelfesten och Lars Wallins utställning på Waldermarsudde och givetvis till alla som besökt butiken.
– Det är extra kul att vår andra cupcakebutik är här på Södermalm eftersom vi båda bor här, tillägger Martin Johansson.