McDonald’s tar hjälp i produktutvecklingen

JohanNu lanseras en digital tävling, My Burger, där alla har möjlighet att skapa sin egen unika McDonald’s-burgare. Tävlingen avslutas med en final där en jury korar fem vinnare vars burgare kommer säljas på McDonald’s 219 restauranger i höst. I juryn medverkar bland andra krögaren Johan Jureskog och artisten Pernilla Wahlgren. På tävlingssajten My Burger kan deltagarna välja bland 66 olika ingredienser för att skapa sin egen drömburgare. Därefter får man hjälp med att marknadsföra sin burgare för att få så många röster som möjligt.

– Vi vill på ett modernt sätt involvera och engagera gästerna i vår verksamhet och vår mat. Med My Burger släpper vi gästerna rakt in i vår produktutveckling och låter dem vara med och bestämma vad som ska stå på vår meny, säger Petra Dahlman, kommunikationsansvarig för satsningen på McDonald’s.

Under finaldagen 19 juni kommer finalisterna själva få presentera sina burgare för juryn som förutom Johan Jureskog och Pernilla Wahlgren består av Christian Nilsson som driver bloggen fastfoodlovers.com samt McDonald’s representant franchisetagaren Benedikte Holmberg. Den sista juryplatsen är reserverad för en konsument som kommer att väljas ut bland McDonald’s Facebookfans.

– McDonald’s har alltid funnits tillhands i mitt liv. Jag inspireras av att se unga människor utvecklas och växa på samma sätt som McDonald’s skapar möjligheter hos sina anställda, de besitter en av världens bästa skolor till arbetslivet om du frågar mig. På Restaurang AG har jag skapat min egen drömhamburgare och att nu få vara med och påverka vilka burgare som ska säljas på McDonald’s i höst känns fantastiskt kul, säger Johan Jureskog.

Läs också