Ny retro-restaurang

Sabis kommer under kvartal ett 2012 att starta en ny restaurang, konferens- och festvåningsverksamhet i Wenner-Gren Center i Stockholm. Målet är att skapa en av Stockholms häftigaste mötesplatser i en unik sextiotalsmiljö. Restaurangen kommer att heta ”Retro”, vilket kommer att avspeglas både i menyn och inredningen.
– Menyn hämtar inspiration från våra utvalda gårdar och konceptet ”Retro” är också tänkt att avspegla en matmors sätt att ta tillvara på råvaror från hela djuret, arbeta efter säsong och laga allt från grunden, vilket är Sabis matfilosofi, säger Josefin Almkvist, driftschef på Sabis och ansvarig för den nya verksamheten.
Högst upp i huset restaureras festvåningen, som kommer att ha temat ”New York 1964” och bli en fantastisk mötesplats, med härlig utsikt över hela Stockholm. Det kommer även finnas en stor hörsal i huset för 180 personer samt flertalet mötesrum för olika behov.

Läs också