Nytt hotellkoncept lanseras på Foodexpo

 

HEDE Hotel är namnet på ett nytt hotellkoncept som skapas i samband med Foodexpo i Herning i Danmark 6 till 8 mars 2016. På hotellet kan besökarna upptäcka utställarnas produkter i en helt ny miljö som är inspirerad av naturen.

När nästan 25 000 potentiella kunder besöker Foodexpo på MCH Messecenter Herning i mars, checkar de inte bara in på Nordens största livsmedelsmässa. De checkar dessutom in på HEDE Hotel – det är ett nytt, modernt, butikshotell där utställarnas produkter kan betraktas på närmare håll i en unik miljö.

HEDE Hotel är utvecklat och designat i samarbete med trendbyrån Eckmann Studio och inspirerat av naturen kring Herning. Hedens flora, fauna, sanddynor, brunkolslera och grästorv har varit mycket viktiga under idéutvecklingen.

  • Alla inventarier i hotellet har valts ut bland utställarnas produkter av Anette Eckmann och hennes kreativa team. Det ger inte bara utställarna en möjlighet att presentera sina produkter på ett nytt sätt – besökarna får dessutom en ny, spännande och inspirerande upplevelse, berättar Carina Høgsted Kirkegaard som är projektledare på Foodexpo.

På HEDE Hotel kan besökarna lyssna på vassa talare i Speakers Corner, där hörs bland annat kocken Claus Holm från ”Holms”, Mads Arlien Søborg från ”We Made It”, Jessica Norgren från ”Clarion Hotel Arlanda” och Fraser Doherty från ”SuperJam”. På hotellet finns vänlig och välkomnande personal som erbjuder rundturer.

Det går inte att övernatta på hotellet som skapas i en av MCH Messecenter Hernings hallar.

HEDE Hotel är namnet på ett nytt hotellkoncept som skapas i samband med Foodexpo i Herning i Danmark 6 till 8 mars 2016. HEDE Hotel är namnet på ett nytt hotellkoncept som skapas i samband med Foodexpo i Herning i Danmark 6-8 mars 2016.

Fakta:
Foodexpo äger rum vartannat år i MCH Messecenter Herning. Mässan arrangeras av MCH i samarbete med en kommitté som består av 17 representanter från 14 tongivande branschföreningar inom livsmedelsstjänster och catering, hotell och restaurang samt detaljhandel.

På Foodexpo 2016 deltar över 400 utställare och ca 25 000 besökare.

http://www.foodexpo.dk/

Läs också