Online-träning för hotellgästerna

Som första hotell i Sverige erbjuder nu Östersundsbaserade Quality Hotel Frösö Park gratis yoga och träning online till alla sina gäster. På Frösö Park kan gästerna använda Yogobes yoga- och träningsvideos på rummen och ta med sig onlinetjänsten hem.

Med en gemensam vision om att få fler människor att må bra och träna regelbundet i sin vardag, både hemma och på resan, har Yogobe och Quality Hotel Frösö Park startat ett samarbete. Hotellets gäster får nu tillgång till Yogobes videosekvenser inom yoga, träning, mindfulness och meditation.

– Vi vill att våra gäster mår bra och känner att vi gör allt för att de skall få den bästa möjliga hotell- och spa-upplevelsen. Genom att ge Yogobe och yoga till våra gäster så tar vi denna intention med in på gästens rum tillsammans med ledande svenska profiler och experter inom träning och hälsa, säger Björn Hemmingson, VD Quality Hotel Frösö Park.

Yogamattor finns på hotellet – för gästerna är det bara att välja plats, rulla ut mattan och logga in via sin mobil, dator eller surfplatta. Att vistas på hos oss innebär att ha den ständigt närvarande Storsjön och fjällvärlden tätt inpå. Gästerna kan välja att utöva sin yoga och träning på rummet, i vårt nya spa med utsikt över fjällvärlden eller varför inte ute i den storslagna jämtländska naturen.

Förra året öppnade Östersunds nya hotell och mötesplats upp portarna på Frösön. Quality Hotel Frösö Park är ett spa- och sporthotell med en profil inom träning och unika naturupplevelser. Med vårt nya spa med förnimmelser av Jämtland breddar vi vår profil med att erbjuda yoga och träning online till alla våra gäster.

– Att regelbundet röra på sig samt att ge sig själv utrymme för reflektion och återhämtning är en nyckel till hållbar hälsa. När vi reser är det lätt att vi tappar sunda och goda vanor. Tillsammans med hotellet tillgängliggör vi videovägledning med utgångspunkt i gästernas individuella behov och förutsättningar. Att vi kan hjälpa folk att vidhålla sina träningsrutiner, det gillar jag! säger Peter Munteanu, VD och medgrundare till Yogobe.

Quality Hotel Frösö Park är först i Sverige med online-träning till hotellgästerna. Quality Hotel Frösö Park är först i Sverige med online-träning till hotellgästerna.

Frösö Park ingår i Nordic Choice Hotels. Yogobe strävar efter att inspirera och guida människor till hållbar hälsa, med och genom yoga och träning.

Quality Hotel Frösö Park är ett nytt mötes- och hotellkoncept med fokus på nya mötesmiljöer i kombination med träning och spa. Hotellet öppnade i maj 2015 och är beläget på ön Frösön i Storsjön, Östersund med utsikt över fjällvärlden. Upplevelsehotellet ligger 3 minuter från flygplatsen och har 200 rum, 700 bäddar och 10 sviter. Tillsammans med Frösö Convention Center, med lokaler för kongresser, mässor och events, finns plats för 4 000 gäster. 
www.frosoparkhotel.se

Av: Annika Rådlund Källa: Quality Hotel Frösö Park

Läs också