Den 20 september till den 11 oktober dukar Scandic Infra City upp till ölfestival. Under oktoberfesten kommer det att serveras specialiteter som bratwurst, schnitzel, sauerkraut och apfel strudel. Naturligvis också tysk öl, serverad i rejäla ölsejdlar.
Den tyska traditionen Oktoberfest, som startade 1810, är världens största folkfest. Varje år reser de sex Münchenbryggerierna Spaten-Franziskaner, Augustiner, Paulaner, Hacker-Pschorr, Hofbräu och Löwenbräu omkring 30 festtält, som rymmer totalt 100 000 sittplatser. Sex miljoner liter öl serveras på 16 dagar. På Scandic Infra City ser Mirja Braun, Food & Beverage Manager, fram emot att fylla hotellet med tysk öl, delikatesser, glada gäster och ompa ompa-musik.
– Det känns väldigt spännande med det tyska gästspelet här på Scandic Infra City. Helgen den 4 och 5 oktober gör vi om vår mässhall till ett stort öltält med livemusik och servis i lederhosen. Det kommer att bli ett härligt drag, säger Mirja Braun.
Redan från den 20 september kan gästerna sitta ned i baren och restaurangen och åtnjuta en kall Paulaner till schnitzeln. Ölen serveras i sejdlar för att ytterligare höja stämningen. Gästerna sitter extra knöligt på träbänkar, precis som på de riktiga tyska oktoberfesterna för att ytterligare förstärka känslan.
– Det känns helt naturligt att det blev just tyska temaveckor, tycker hotelldirektör Ethel Capelle, som själv har rötter i Tyskland och jobbat där i flera år. Några av våra största kunder är tyska företag som Volkswagen, Siemens och Mercedes Benz. Jag ser verkligen fram emot att fira Oktoberfest tillsammans med våra gäster, avslutar Ethel.
www.scandichotels.com
Ny på jobbet
Lisa Lindwall är ny General Manager för Hesselby Slott
"I nästan 30 år har jag arbetat inom besöksnäringen"
Besöksnäringen
Åbo investerar över 200 miljoner euro i hamnen
Produktnyhet
Weingut Leth lanserar Leth Beerenauslese
Produktnyhet
The Rolling Stones lanserar Crossfire Hurricane rum
Inredning
Ny tapeter för blomstrande hotellrum
"Mönstren sätter stilen på allt från stugor till slott"