Årets julsnaps har en frisk smak av pomeransskal, citronskal och apelsinblommor och lanseras i år för tjugonde året i rad. Kryddmästare Jonas Odland har i år skapat en julsnaps med en klassisk akvavitkryddning kompletterad med överraskande inslag av olika citrussorter avrundad med sherry och russin. Den är frisk och aromatisk i sin smak och framtagen för att passa de många rätterna på julbordet.
Den klassiska akvavitbasen gör att snapsen passar bra till sill och lagrad ost. Citrustonerna förhöjer smakerna på såväl lax som skinka, revbensspjäll och det småvarma. Inslagen av citrus och russin förhöjer även julens sötsaker som knäck, choklad och kola.
Prima Julsnaps 2013 produceras i en begränsad upplaga och finns från och med 1 oktober i Systembolagets beställningssortiment.
www.primasnaps.se
Läs också
Produktnyheter
Max lanserar Cheese Dunk
Ny på jobbet
Lisa Lindwall är ny General Manager för Hesselby Slott
"I nästan 30 år har jag arbetat inom besöksnäringen"
Besöksnäringen
Åbo investerar över 200 miljoner euro i hamnen
Produktnyhet
Weingut Leth lanserar Leth Beerenauslese
Produktnyhet
The Rolling Stones lanserar Crossfire Hurricane rum
Inredning
Ny tapeter för blomstrande hotellrum
"Mönstren sätter stilen på allt från stugor till slott"