Recept av Marion Ringborg: Endivblad med romescosås & rostad chili

Endivblad med romescosås och rostad chili av Marion Ringborg.
Endivblad med romescosås och rostad chili av Marion Ringborg.

Endivblad med romescosås och rostad chili är ett av Marion Ringborg härliga snacks som passar perfekt till mingelmat och buffébord. Det har mycket karaktär- med sött salt och syrligt med en ton av hetta.

6–8 portioner. Kan flerdubblas.

Ingredienser:

4 endiver

god olivolja

ev ätbara blommor till garnering

Romescosås

2 röda paprikor

1 liten röd chili (eller mer efter smak)

1 stor tomat

50 g valnötter

1 skiva dagsgammalt vitt bröd

1 vitlöksklyfta

2 msk sherryvinäger

½ tsk rökt paprikapulver

½ dl olivolja

salt och nymald svartpeppar

Gör romescosåsen:

Sätt ugnen på 225 grader varmluft. Rosta paprika, chili och tomat mitt i ugnen cirka 20 minuter tills de är mjuka och skalet har fått färg. Lägg dem sen i en skål och täck med plastfolie för att ånga 10 minuter. Ta bort skal och kärnor från paprikan och chilin.

Rosta valnötterna i en torr medelvarm stek panna tills de är gyllenbruna. Ställ åt sidan. Rosta brödet i lite olivolja tills det är krispigt.
Mixa paprika, tomat, chili, valnötter, vitlök och bröd med vinäger, paprikapulver och olivolja till en slät sås. Smaka av med salt och peppar.

Endivebladen:

Plocka försiktigt loss bladen från endiverna. Tvätta och torka dem noggrant. Välj det vackraste fatet du kan hitta och arrangera endivbladen på det. Fyll varje blad med en klick romescosås. Avsluta med att ringla över olivolja och garnera eventuellt med blomblad.

Recepten finns även med i Marion Ringborgs kokbok Middagar för många som är utgiven av Natur & Kultur.
Recepten finns även med i Marion Ringborgs kokbok Middagar för många som är utgiven av Natur & Kultur.

Källa: Malin Ringborg
Foto: Mira Wickman

Läs också