Swegon vinner Stora Inneklimatpriset för sin inneklimatlösning för hotell, Hotel Solutions. Priset delades ut av Stockholms stads miljöborgarråd Per Ankersjö under Nordbygg och togs emot av Markus Kalo, produktchef på Swegon, som fick prata med Renée Nyberg på scenen.
Juryns motivering: ”Priset ges för en intelligent, innovativ och kommersiellt tillgänglig helhetslösning för klimatstyrning av hotell, en tillämpning av klimatteknik där nyttjarna ställer höga krav. Systemet är uppbyggt av beprövade och samverkande komponenter som ger hotellgästen ett bra inomhusklimat med låg ljudnivå och dragfrihet. Systemet har låg energianvändning, är anpassningsbart till olika varierande klimatkrav och uteklimat och är lätt att underhålla. Lösningens marknadspotential syns vara stor både i Sverige och utomlands.”
Stora Inneklimatpriset instiftades år 2001 av Slussen Building Services i samarbete med Energi- och miljötekniska föreningen, Svensk Ventilation och Svenska Kyltekniska Föreningen.
Nyheter
Årets kock öppnar ny restaurang
Nyheter
Fine dining i husvagn – längs Göta kanal i sommar
Nytt gourmetkoncept längs Göta kanal i sommar
Drinkrecept
Drinkrecept: 3 kalla alkoholfria kaffedrinkar
Byggprojekt
The Crane Hotel byggs i Hudiksvalls historiska kranfabrik
Hotellet blir en förlängning av Aktivitetsfabriken