Gränd öppnar i Söderhallarna

"Vi har utvecklat restauranghallar under många år, men med Gränd bygger vi hela upplevelsen kring öl på ett sätt som inte gjorts tidigare."
Ricard Constantinou, grundare av Space Development Group (SDG) tillsammans med Johan Bunner är COO på SDG och Michael produktutvecklare på SDG.
Ricard Constantinou, grundare av Space Development Group (SDG) tillsammans med Michael Maiden, produktutvecklare på SDG och Johan Bunner, COO på SDG.

I slutet av oktober öppnade Söderhallarna i Stockholm, efter tre års renovering. Nu går projektet in i nästa etapp och Gränd öppnar upp i december.

I december öppnar Gränd i de nyrenoverade Söderhallarna vid Medborgarplatsen. Den nya ölhallen samlar nio restauranger och aktörer med öl- och matkultur från några av världens mest välkända ölnationer på 1 000 kvadratmeter längs Tjärhovsgränd. Bakom satsningen står Space Development Group (SDG), som även utvecklat restauranghallarna K25 på Kungsgatan, Teatern i Ringen Skanstull och S2 i Mall of Scandinavia.

Gränd blir en central del av de nyrenoverade Söderhallarna och tar plats längs inomhusgatan Tjärhovsgränd, som löper genom huset. De nio restaurangerna får alla egna uttryck, kök och ölsortiment men förenas av ett gemensamt fokus på öl och ölkultur. Med gemensamma ytor och sittplatser skapas en sammanhållen miljö där gästerna kan röra sig fritt mellan restaurangerna.

Här kan man upptäcka nya bryggerier från olika delar av världen, hitta välkända favoriter eller prova en ölstil man aldrig tidigare testat

– Vi har utvecklat restauranghallar under många år, men med Gränd bygger vi hela upplevelsen kring öl på ett sätt som inte gjorts tidigare. Ambitionen är att skapa en plats med en bred och internationell ölkultur där det alltid finns något nytt att upptäcka, säger Ricard Constantinou, grundare av Space Development Group.

Genom ett brett sortiment, återkommande aktiviteter och personal med gedigen ölkännedom vill Gränd göra det enklare för gästerna att upptäcka nya bryggerier, ölstilar och kombinationer av mat och dryck.

– Här kan man upptäcka nya bryggerier från olika delar av världen, hitta välkända favoriter eller prova en ölstil man aldrig tidigare testat.

Sortimentet kombinerar internationella välkända ölklassiker med hantverksöl och unika importer från olika delar av världen. Bland aktörerna finns Fjäderholmarnas Bryggeri, Nya Carnegiebryggeriet och Brooklyn Brewery som alla etablerar egna restauranger i Gränd. Här finns även restauranger med inriktning på några av världens stora ölnationer, däribland Tyskland, Spanien, Belgien, Storbritannien och Irland. Maten hämtar inspiration från respektive lands matkultur och traditioner.

Den operativa verksamheten för Space Development Group leds av Johan Bunner, med lång erfarenhet från den internationella dryckesbranschen. I Gränd styrs den lokala driften av Michel Maiden.

–Vi vill skapa en plats som präglas av kunskap utan att vara pretentiös, med högt i tak och ett livligt sorl där ölen blir ett naturligt samtalsämne. Med flera bra restauranger sida vid sida vill vi väcka nyfikenhet och få gästerna att upptäcka vad som finns runt nästa hörn, säger Johan Bunner, operativt ansvarig för Space Development Group.

En viktig del av Gränd är att göra ölkulturen mer tillgänglig. Gästerna ska kunna få hjälp att hitta i sortimentet och lära sig mer om olika ölstilar, bryggerier och ursprung. Ölprovningar, tap-takeovers och andra återkommande aktiviteter blir en del av utbudet. Det planeras även musikquiz, visningar av livesport och säsongsbaserade arrangemang.

Bakom Gränds arkitektur och interiördesign står designbyrån Reactor som även utvecklat ölhallens visuella identitet och grafiska uttryck.

Söderhallarna invigs fredagen den 23 oktober.
Gränd öppnar i Söderhallarna vid Medborgarplatsen i december 2026.

Läs även: 20-gruppen öppnar café Söder i nyrenoverade Söderhallarna

Related posts